Rejestracja

Księgowanie operacji otrzymania środków trwałych w formie darowizny.

Księgowanie operacji otrzymania środków trwałych w formie darowizny.

| Ewa Kusznierowska

Zwiększenie wartości środków trwałych może odbyć się nie tylko na skutek ich zakupu czy wytworzenia we własnym zakresie, ale również na skutek:

  • Otrzymania go w formie darowizny
  • Otrzymania go w formie aportu
  • Ujawnienia nadwyżek środków trwałych

 

Reklama ∇

Księgowanie darowizny

Otrzymanie środków trwałych w formie darowizny jest naszym pozostałym przychodem operacyjnym.

Księgowanie środka trwałego w formie darowizny odbywa się poprzez konto rozliczenie międzyokresowe kosztów. Wartość początkową  wpisujemy po stronie Wn na konto środki trwałe- zwiększenie wartości aktywów- po stronie Ma zaś wpisujemy na ją Rozliczenie międzyokresowe przychodów.

Co miesiąc sukcesywnie amortyzujemy środek trwały (od następnego miesiąca po przyjęciu go na stan) wpisując wartość jego umorzenia na konto umorzenie i amortyzacja. Równolegle do umorzenia i amortyzacji rozliczamy przychody na konto pozostałe przychody operacyjne (po Ma jak każde przychody) i rozliczenie międzyokresowe przychodów po Wn. Na te konta również wpisujemy wartość amortyzacji. W ten sposób wartość amortyzacji mamy zarówno w kosztach jak i w przychodach. Dzięki temu darowizna nie powoduje u nas ani powstania obowiązku podatku dochodowego, ani odliczenia od podatku.

Jednocześnie dzięki wpisaniu całkowitej wartości środka trwałego na konto środki trwałe i międzyokresowe rozliczenie kosztów, wartość środków trwałych w bilansie jest równa różnicy wartości środka trwałego w chwili przyjecia go na stan i umorzenia.


Możesz być także zainteresowany

 Koszty układu rodzajowego - Amortyzacja Koszty układu rodzajowego - Amortyzacja

01. 05. 2016, Magdalena Sokołowska Nasz nowy artykuł - Amortyzacja... Czytaj więcejPytania i komentarze do tego artykułu (1)

  1. [ 1] julka sad 12.10.2016, 10:25

    Witam. Gratuluje dobrego księgowania. W mojej szkole niestety każą robić źle!!! :* Pozdr

Dodaj komentarz


Ochrona przed spamem. Proszę podać numer czternaście: