Rejestracja

Zobowiązania, a należności

Zobowiązania, a należności

| Ewa Kusznierowska

Zobowiązania to nasze długi. Należności to coś co nam się od kogoś należy, czyli czyjeś długi wobec nas.

Wyobraźmy sobie, ze zaciągnęlismy kredyt na zakup środka trwałego. Kupujemy go z tego kredytu. Kredyt, który jest naszym zobowiazaniem, stanowi źródło finansowania tego środka. Jeżeli natomiast kupujemy u naszego dostawcy towar, materiał, watość niematerialną lub prawną czy środek trwały na fakturę przelewową, czyli jeszcze nie płacimy za dane aktywo, to  źródłem finansowania tego aktywa jest nasze zobowiazanie. Za jakiś czas będziemy musieli zapłacić za ten zakup dostawcy, dlatego zobowiazanie nie jest naszym majątkiem ale jest źródłem finansowania naszego majątku. Oznacza to, że zobowiązania są pasywami.

Natomiast należność to coś, czym nie my dysponujemy w danej chwili. Należnościami dysponuje nasz dłużnik. Jest to nasza własność i za jakiś czas będziemy nią dysponować, ale jeszcze nie teraz. Z punktu widzenia zasobów jakimi dysponujemy przedstawia dla nas taką samą wartość jak np. zakupiony obraz, który za jakiś czas możemy odsprzedać by za otrzymane pieniądze rozwijać dalej firmę. Jest to jakaś część naszego majątku, czyli część naszych zasobów majątkowych. Nie jest natomiast źródłem finansowania naszego majątku. Dlatego należności należą do naszych aktywów.

Ponieważ z portalu mogą korzystać ludzie młodzi, którzy jeszcze nie prowadzili żadnej firmy weźmy przykład z życia wzięty, jaki może być bardziej dla nich zrozumiały. Wyobraźcie sobie, że już pracujecie. Właśnie dostaliscie pierwszą swoja wypłatę i poszliscie do sklepu z komputerami żeby kupić sobie netbook- a. Planowaliscie wydać na ten cel całą waszą pensję. która wynosi 1000 zł. Po wejściu do sklepu zauważyliscie jednak laptopa w promocji za 2500 zł. Jest to okazja bo normalnie ten model jest o 850 zł droższy. Brakuje Wam 1500 zł. Co możecie zrobić? Wasz kapitał wynosi tylko 1000 zł. Pożyczacie od kolegi. W tym wypadku te pieniądze stanowią źródło finansowania 3/5 waszego nowego laptopa i jest to wasz dług czyli wasze zobowiązanie.


Reklama ∇

Dla kolegi natomiast jest to należność. Za jakiś czas będziecie musieli mu oddać pieniadze. To jego własność, która w chwili obecnej jest w Waszym posiadaniu. Nie może inwestować jej, ponieważ w chwili obecnej nią nie dysponuje. ale jest to część jego majątku, bo za jakiś czas dostanie te pieniądze z powrotem. Dlatego jest to jego aktywo czyli jeden z zasobów majątkowych.

Podsumowując można stwierdzić, że zobowiązania i należności to dwa przeciwieństwa. Zobowiazania występują wtedy gdy pożyczamy coś od kogoś (to czy musimy oddać z %- tem czy bez nie ma tutaj znaczenia- najwyżej % bedzie naszym dodatkowym kosztem). Należności zaś to dobro, które my pożyczamy komuś (to czy musi nam oddać z %- tem czy bez nie ma tutaj znaczenia- najwyżej % będzie naszym dodatkowym przychodem).

Zobowiązania przedsiębiorstwa stanowią źródło finansowania  jego zasobów finansowych, ale nie stanowią jego majątku, należności zaś odwrotnie. Należą do danego przedsiebiorstwa- są jego zasobem majątkowym, ale nie stanowią źródła finansowania jego zasobów majątkowych.

W takim razie zobowiązania danego przedsiębiorstwa są jego pasywami, należności zaś są aktywami.Pytania i komentarze do tego artykułu (6)

 1. [ 1] Agata 19.01.2014, 17:38

  Bardzo dziekuje za wytlumaczenie :)

 1. [ 2] Przemo 01.04.2014, 21:32

  Dzięki wszystko jasne przejrzyste i zrozumiałe :)

 1. [ 3] AGA 06.06.2015, 11:48

  BARDZO DZIĘKUJE MI TO SIĘ BARDZO MYLIŁO, ALE NA PRZYKŁADZIE Z LAPTOPEM TO ZROZUMIAŁAM

 1. [ 4] Gutek 20.08.2015, 16:28

  Bardzo przystępnie wytłumaczone, zwłaszcza pomocny jest ten PRZYKŁAD z laptopem, Super ! Gutek

 1. [ 5] Kraauser 03.11.2019, 00:18

  Jeszcze przydało by się zobrazowanie po jakiej stronie księgujemy należności a po jakiej zobowiązania. Konto ma stronę Wn i Ma. Zobowiązanie jest pasywą, zwiększenie pasywa księgujemy "po prawej" stronie, czyli po stronie Ma (Mam zobowiązanie). Należności są aktywą, zwiększenie aktywa księgujemy po stronie "lewej" Winiem (ktoś jest mi winien zapłacić to co mi się należy). Proszę o komentarz, czy takie postawienie sprawy jest komuś przydatne i zapada w pamięć :P

 1. [ 6] Ewa 24.05.2023, 19:36

  Super tłumaczenie dziękuję

Dodaj komentarz


Ochrona przed spamem. Proszę podać numer czternaście: